ARAMA
Söke Belediyesi

SÖKE’NİN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 101.YIL DÖNÜMÜ ANMA PROGRAMI

Geri
SÖKE’NİN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 101.YIL DÖNÜMÜ ANMA PROGRAMI
6 Eylül 2023

Söke’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıldönümü törenle kutlandı.

6 Eylül Söke’nin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 101. yıl dönümü kutlama törenleri, çelenk sunumu ile başladı. Atatürk büstüne Söke Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı ve Söke Belediye Başkanlığı çelenkleri sunuldu.

Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen törenler Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Törende günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı Söke Belediye Başkanı Dr. Mustafa İberya Arıkan yaptı. Başkan Arıkan konuşmasında; “Bugün güneş bir başka doğdu şehrimize. Bir başka gururla, bir başka huzurla açtık gözlerimizi yeni güne. Mustafa Kemal’in “özgürlük ve bağımsızlık” ışığı aydınlattı yüreklerimizi. Çünkü işgale karşı direnen Efelerimizin, Kuvayı Milliye destanını yazdıkları bu tarihi toprakların, Söke’mizin kurtuluş bayramına uyandık bugün. Canımız gibi sevdiğimiz evimiz, şehrimiz Söke’nin kurtuluşunun 101. Yılı, Kurtuluş günümüz hepimize kutlu olsun!” dedi.

Başkan Mustafa İberya Arıkan konuşmasının devamında ; “Özgürce yaşadığımız, gururla al bayrağımızı dalgalandırmamızı sağlayanları tabi ki unutmadık. Mangal Dağı’ndan, Metristepe’den, Duatepe’den, Kocatepe’den, Çiğil Tepe’den, Dumlupınar’dan Samson’a coşkun bir sel gibi akıp bize özgürlüğümüzü getirenler sayesinde buradayız… “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri” diyen Mustafa Kemal Paşa’nın emriyle durmadan dinlenmeden, düşmanı önüne alıp koşanlar sayesinde buradayız.

Bu büyük mücadeleye önderlik eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, özgürlük mücadelesi uğruna canlarını veren aziz şehitlerimizi minnetle ve rahmetle anıyor; bu duygu ve düşüncelerle hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Özgürlüğümüzü her hücremizde hissettiğimiz şanlı günümüzün 101. Yılı hepimize kutlu olsun.” dedi.

Tören öğrencilerin günün anlamı ve önemine ilişkin şiirleri ve halk oyunları gösterileriyle son buldu.

Törene, Söke Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, İYİ Parti Aydın Milletvekili Ömer Karakaş, protokol üyeleri, askeri erkân ve vatandaşlar katıldı.